Teklif Al
Analitik Çevre Analiz Laboratuvarı

Asbest Nedir? Türleri Nelerdir? Neden Tehlikelidir?

Asbest Nedir?

Asbest, ısıya, yangına ve elektriğe direnme yeteneğine sahip altı doğal olarak bulunan lifli mineralleri ifade eder.

Asbest lifleri doğada mikroskobik olmasına rağmen, son derece dayanıklı ve yangına ve çoğu kimyasal reaksiyonlara ve bozulmalara karşı dayanıklıdır. Asbestin bu özellikleri uzun yıllardır çeşitli ticari ve endüstriyel ortamlarda ve geniş bir tüketici ürün yelpazesinde kullanımını desteklemiştir. Son yıllarda kullanımının azalmasına rağmen, özellikle eski evlerde, okullarda ve kamu binalarında asbest içeren birçok ürün bulunmaktadır.

Asbest belki de en iyi akciğer, karın ya da kalp kaplamalarında gelişebilen nadir ve ölümcül bir kanser olan mezotelyomaya neden olan rolüyle bilinir.


Asbest Türleri Nelerdir?

“Asbest” kelimesi, aşağıdaki özelliklere sahip, aynı özelliklere sahip bir grup silikat minerali ile ilgili genel bir terimdir;

İnce, lifli kristaller kolayca kırılabilir ve manipüle edilebilir

Ateş, ısı ve elektrik direnci

Ses emilimi

Her tür asbest, yukarıdaki özelliklere sahiptir, ancak her bir tip, renk ve çekme mukavemeti gibi diğer yönlerde değişebilir.


Asbest Neden Tehlikelidir?

Asbest, kolayca hava yoluyla alınabilen ve solunabilen mikroskobik fiberlerden oluşur. Şekillerinden ötürü, asbest partikülleri akciğerlerin ve solunum sisteminin diğer alanlarına yapışır.

Zamanla, bu küçük lifler iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da en büyük üçü bir dizi sağlık sorununa neden olur;

Mezotelyoma: Bu agresif kanser, göğüs ve abdomende hayati organları koruyan ince zarda (mesothelium) oluşur. Asbeste maruz kalmak, hastalığın tek tıbbi olarak doğrulanmış sebebidir.

Akciğer Kanseri: Genellikle sigara ve radon gibi faktörlerle ilişkili olarak, akciğer kanserinin de asbeste maruz kalmasıyla daha da şiddetlendiği bilinmektedir.

Asbestoz: Bu dejeneratif solunum yolu durumu, plevranın yüzeyindeki skar doku plaklarının oluşumundan kaynaklanır (akciğer kaplamaları). Mezotelyomanın başlangıcına bir öncü olabilir.


Aynı Gün Asbest Raporu & Akustik Proje Hizmeti

Asbest raporunuz aynı gün teslim edilsin... TÜRKAK Akreditasyonu, İSGÜM Yetkisi kapsamında hazırlanan raporunuz İstanbul'daki tüm belediyelerde geçerlidir. Akustik Projeleriniz için bilgi alın. Acil Talep: +90 533 596 1336

Teklif Alın