Teklif Al
Analitik Çevre Analiz Laboratuvarı

Asbest Ölçümü & Envanter Raporu

TÜRKAK Akredite ve İSGÜM Yetkili ASBEST Envanter ve Akustik Proje Raporu

İstanbul, Bursa, İzmir, Adana, Konya, Kayseri Ofislerimiz Hizmetinizdedir, şube irtibat bilgileri için arayınız

Analitik Çevre Analiz Laboratuvarı, Asbest Analizleri konusunda TÜRKAK tarafından akredite, İSGÜM (İşçi Sağlığı ve Güvenliği Araştırma Enstitüsü) tarafından yetkilendirilmiş Türkiye’nin ilk ve tek Çevre Laboratuvardır.

TÜRKAK akreditasyon sertifikamız için tıklayın.

İSGÜM yetki belgemiz için tıklayın.

Çevre Ölçüm ve Analizleri Yeterlilik Belgesi için tıklayın.

  • Bina yıkımlarında istenilen Asbest Envanter Raporu aynı gün içerisinde hazırlanır.
  • Katı numunede Akredite Asbest analizi akredite laboratuvarımızda yapılmaktadır.
  • Asbestli malzemelerden arındırma, söküm işlemleri. (Asbest Söküm Hizmetleri)
  • Asbest danışmanlık hizmetleri, Asbest Laboratuvar Kurulum Hizmeti.
  • Bina Akustik Proje Hizmeti, Akustik Ölçümleri.

ASBEST ve AKUSTİK konusunda doğrudan iletişim ve bilgi almak için: 0533 596 1336 / 0216 325 8855

Soru ve Cevaplarla Asbest

Kentsel dönüşümde Asbest Raporu gerekli midir?

İstanbul genelinde Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı yapılacak her bina için Asbest Envanter Raporu alınması zorunludur.


İstanbul'daki Bütün Belediyeler Asbest Raporu istiyor mu?

Yönetmelik gereği, İstanbul'da bulunan tüm belediyeler yıkım öncesinde Asbest Raporu talep etmektedir.


Asbest Raporunu Kimden Alabilirim?

Asbest Raporu, TÜRKAK akreditasyon belgesi ve Mart 2019 itibarı ile de İSGÜM yetki belgesine sahip olan laboratuvarlarca düzenlenmektedir.


Aynı Gün içerisinde Asbest Raporu alabilir miyim?

Laboratuvarımıza yapmış olduğunuz başvurudan itibaren 24 saat içerisinde raporunuzu alabilirsiniz.


Hemen arayın, teklif alın, aynı gün içerisinde raporunuzu teslim edelim

TÜRKAK Akredite, İSGÜM Yetkili ASBEST raporu... Teklif ve Bilgi için: 0 533 596 1336


Asbest Tayini ve Yetkilendirme

Asbestle Çalışmalarda Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik kapsamında söküm, yıkım, bakım tamir işlerinden önce asbest varlığını araştırmak için alınan katı numunelerin analizi, 01.03.2019 tarihinden itibaren iş hijyeni ölçüm test ve analizi olarak değerlendirilecek olup bu analizlerin yapılabilmesi için İSGÜM Yetki Belgesi talep edilecektir.

Akustik Proje

Bina gürültü yönetmeliğine göre, Akustik projesi olmayan projelere ruhsat verilmeyecek. 1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme yeni yapılacak inşaatlar ve tadilat yapılacak inşaatları kapsıyor. “Akustik proje” bina akustiği uzmanları tarafından düzenlenecek. Her türlü yapı, bina, tesis ve işletmenin işletimi ve kullanımı safhalarında insanların maruz kalacağı, binaların dışından veya içinden kaynaklanan gürültülerin, kişilerin huzur ve sükûnuna, beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirecek iyi işitme ve algılama koşullarının sağlanması için, tasarım, yapım, kullanım, bakım ve işletim bakımından uyulacak kuralların belirlenmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde inşa edilecek resmi ve özel her türlü yapı, bina, tesis ile işletmelerde iç mekanlarda insanların maruz kaldığı ulaşım, sanayi, yapım ve insan kaynaklı gürültüler gibi dış çevre gürültülerininve yapı içinde oluşan komşuluk gürültüleri, darbe sesleri, mekanik sistem ve servis ekipmanlarının gürültüleri ile cihazlardan yayılan mekanik titreşimlerin kontrol altına alınmasına yönelik önlemlere ilişkin temel kuralları kapsıyor.

ASBEST Hakkında, ASBEST Nedir?

Türkiye’de asbest tehlikesi bilinci yeni yeni yerleşmeye başlamıştır. Bunda yabancı ülkelerden gelen gemilerin asbest söküm işlerini ülkemizde yapmak istemesinin katkısı büyüktür. Ancak asbest tehlikesinin sadece tersanelerde bulunduğu gibi yanlış bir izlenim vardır. İnşaat sektörü de bir o kadar risk altındadır.

ASBEST’in Tanımı

Asbest; lifli, yumuşak, ateşte niteliği değişmeyen, mikroorganizmalara karşı direnç gösterme özelliklerine sahip madensel bir maddedir.

ASBEST’in Kullanım Alanları

Asbest; bant, tekstil kumaşlarında, tavan/taban döşemelerinde yapıştırıcılarda, tuğla ve kiremitte, çatı malzemelerinde, borularda, akustik tavan yapımında, macun yapımında, contalarda, fren pabuç ve balatalarında, sahne perdelerinde, yangın battaniyelerinde, iç yangın kapılarında, itfaiyeci kıyafetlerinde, kaloriferler, asbestli çimentodan imal edilmiş ürünler, kağıt ürünleri, pis su boruları, eternit levhalar ve derzler, kazanlar, kimya, ilaç, uzay sanayi, plaster, katlar arası panellerde, dekoratif kaplamalarda, izolasyon malzemesi olarak ve asfaltlarda kullanılır.

Asbest konusunda ölçüm, söküm, bertaraf, atık yönetimi hizmetlerini yetkili uzmanlarımızla veriyoruz. ASBEST hizmeti ile ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ASBEST’in İnşaat Sektöründeki Yeri ve Maruziyetin Önlenmesi

Geçmişte yapılmış birçok binada asbest içeren malzemeler kullanılmıştır. Bu binalarda yapılacak onarım, bakım, güçlendirme ve restorasyon işlerinde çalışanlar bilmeden asbeste maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ayrıca binaların yıkım işlerinde asbest liflerinin havaya karışarak rüzgârla kilometrelerce uzağa taşınma olasılığı çok yüksektir. Bu hem yıkım işlerinde çalışanların hem de çevrede yaşayanların sağlığını tehlikeye atmaktadır. İnşaat sektörü maalesef bu tehdidin pek farkında değildir ve bu tip işlerde gerekli önlemler alınmamaktadır.

İnşaat Sektörü için ASBEST Maruziyeti;

  • Asbest içeren yapılarda yıkım veya söküm işleri,
  • Asbest içeren malzemelerin sökülmesi, yerinin değiştirilmesi ya da kapalı bir alana taşınması,
  • Asbest içeren yapı ya da altyapıların yapım, değişim, bakım, onarım ya da yeni bir hizmet için yenileme süreçleri,
  • Asbest içeren moloz ve atıkların temizlenmesi,
  • İnşaat sahasındaki asbest ya da asbest katkısı içeren ürünlerin taşınması, yüklenmesi, yerleştirilmesi, depolanması, kontrolü ve toparlanması işlemleri sırasında oluşmaktadır.

ASBEST ile ilgili hazırlamış olduğumuz broşürü incelemek için tıklayın.

ASBEST’in İnsan Sağlığına Etkileri

Asbest solunum veya içme suyuyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere; akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

ASBEST İle İlgili Mevzuat

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asbestle çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmeliği 26.12.2013 tarih ve 25328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Amacı, çalışanların asbest tozuna maruziyetlerinin önlenmesi ve bu maruziyetten doğacak sağlık risklerinden korunması, sınır değerlerin ve diğer özel önlemlerin belirlenmesidir.

ASBEST ile ilgili hazırlamış olduğumuz broşürü incelemek için tıklayın.

Aynı Gün Asbest Raporu & Akustik Proje Hizmeti

Asbest raporunuz aynı gün teslim edilsin... TÜRKAK Akreditasyonu, İSGÜM Yetkisi kapsamında hazırlanan raporunuz İstanbul'daki tüm belediyelerde geçerlidir. Akustik Projeleriniz için bilgi alın. Acil Talep: +90 533 596 1336

Teklif Alın