+90 535 046 9808

Sosyal Medyada Biz}

ASBEST Ölçümü & Envanter Raporu

ASBEST Ölçümü & Envanter Raporu

ASBEST 

ASBEST KONUSUNDA HİZMETLERİMİZ ( İstanbul, Bursa, İzmir, Adana Ofislerimiz Hizmetinizdedir )

 • Analitik Çevre Analiz Laboratuvarı, Asbest Analizleri konusunda TÜRKAK tarafından akredite edilmiştir.
 • İSGÜM yetki belgemize buradan ulaşabilirsiniz.
 • Bina yıkımlarında istenilen Asbest Envanter Raporu aynı gün içerisinde hazırlanır.
 • Katı numunede Akredite Asbest analizi.
 • Asbestli malzemelerden arındırma, söküm işlemleri. (Asbest Söküm Hizmetleri)
 • Asbest danışmanlık hizmetleri, Laboratuvar Kurulum.
 • Akreditasyon belgemize buradan ulaşabilirsiniz.
 • ASBEST konusunda doğrudan iletişim ve bilgi almak için: 0533 596 1336 / 0216 325 8855

ÖNEMLİ DUYURU
Katı numunelerde ASBEST analizi yapmak için İSGÜM yeterliliği alma zorunluluğu… (Duyurular sekmesine tıklayınız)

KATI NUMUNEDE ASBEST TAYİNİ YETKİLENDİRME

Asbestle Çalışmalarda Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik kapsamında söküm, yıkım, bakım tamir işlerinden önce asbest varlığını araştırmak için alınan katı numunelerin analizi, 01.03.2019 tarihinden itibaren iş hijyeni ölçüm test ve analizi olarak değerlendirilecek olup bu analizlerin yapılabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yeterlik veya ön yeterlik belgesi alınması gerekecektir. Bu bağlamda, yukarıda bahsedilen türden numunelerin analizini yapmak isteyen laboratuvarların iş hijyeni alanında yeterlik veya ön yeterlik başvuruları şu anda kabul edilmektedir.

ASBEST Hakkında, ASBEST Nedir?

Türkiye’de asbest tehlikesi bilinci yeni yeni yerleşmeye başlamıştır. Bunda yabancı ülkelerden gelen gemilerin asbest söküm işlerini ülkemizde yapmak istemesinin katkısı büyüktür. Ancak asbest tehlikesinin sadece tersanelerde bulunduğu gibi yanlış bir izlenim vardır. İnşaat sektörü de bir o kadar risk altındadır.

ASBEST’in Tanımı

Asbest; lifli, yumuşak, ateşte niteliği değişmeyen, mikroorganizmalara karşı direnç gösterme özelliklerine sahip madensel bir maddedir.

ASBEST’in Kullanım Alanları

Asbest; bant, tekstil kumaşlarında, tavan/taban döşemelerinde yapıştırıcılarda, tuğla ve kiremitte, çatı malzemelerinde, borularda, akustik tavan yapımında, macun yapımında, contalarda, fren pabuç ve balatalarında, sahne perdelerinde, yangın battaniyelerinde, iç yangın kapılarında, itfaiyeci kıyafetlerinde, kaloriferler, asbestli çimentodan imal edilmiş ürünler, kağıt ürünleri, pis su boruları, eternit levhalar ve derzler, kazanlar, kimya, ilaç, uzay sanayi, plaster, katlar arası panellerde, dekoratif kaplamalarda, izolasyon malzemesi olarak ve asfaltlarda kullanılır.

Asbest konusunda ölçüm, söküm, bertaraf, atık yönetimi hizmetlerini yetkili uzmanlarımızla veriyoruz. ASBEST hizmeti ile ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ASBEST’in İnşaat Sektöründeki Yeri ve Maruziyetin Önlenmesi

Geçmişte yapılmış birçok binada asbest içeren malzemeler kullanılmıştır. Bu binalarda yapılacak onarım, bakım, güçlendirme ve restorasyon işlerinde çalışanlar bilmeden asbeste maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ayrıca binaların yıkım işlerinde asbest liflerinin havaya karışarak rüzgârla kilometrelerce uzağa taşınma olasılığı çok yüksektir. Bu hem yıkım işlerinde çalışanların hem de çevrede yaşayanların sağlığını tehlikeye atmaktadır. İnşaat sektörü maalesef bu tehdidin pek farkında değildir ve bu tip işlerde gerekli önlemler alınmamaktadır.

İnşaat Sektörü için ASBEST Maruziyeti;

 • Asbest içeren yapılarda yıkım veya söküm işleri,
 • Asbest içeren malzemelerin sökülmesi, yerinin değiştirilmesi ya da kapalı bir alana taşınması,
 • Asbest içeren yapı ya da altyapıların yapım, değişim, bakım, onarım ya da yeni bir hizmet için yenileme süreçleri,
 • Asbest içeren moloz ve atıkların temizlenmesi,
 • İnşaat sahasındaki asbest ya da asbest katkısı içeren ürünlerin taşınması, yüklenmesi, yerleştirilmesi, depolanması, kontrolü ve toparlanması işlemleri sırasında oluşmaktadır.

ASBEST ile ilgili hazırlamış olduğumuz broşürü incelemek için…

ASBEST’in İnsan Sağlığına Etkileri

Asbest solunum veya içme suyuyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere; akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

ASBEST İle İlgili Mevzuat

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asbestle çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmeliği 26.12.2013 tarih ve 25328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Amacı, çalışanların asbest tozuna maruziyetlerinin önlenmesi ve bu maruziyetten doğacak sağlık risklerinden korunması, sınır değerlerin ve diğer özel önlemlerin belirlenmesidir.

ASBEST ile ilgili hazırlamış olduğumuz kataloğumuzu incelemek için…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN